DIPLOMSKI STUDIJ SOCIJALNE PEDAGOGIJE

Studij socijalne pedagogije pri Sveučilištu Hercegovina temelji se na suvremenim, znanstveno utemeljenim pedagoškim spoznajama i preporučenim praksama djelovanja. Na ovom sveučilištu socijalna pedagogija je organizirana kao jednopredmetni studij, kroz dva ciklusa studiranja: preddiplomski i diplomski studij.

Diplomski studij socijalne pedagogije organiziran je kroz četiri semestra ili dvije godine studija. Tijekom diplomskog studija student je dužan skupiti minimalno 120 ECTS bodova (što zajedno s prvim ciklusom studija nosi ukupno 300 ECTS bodova), a studij završava polaganjem diplomskog ispita. Ovaj ciklus studija socijalne pedagogije studenta priprema za samostalnu profesionalnu pedagošku djelatnost ili za nastavak obrazovanja na trećem ciklusu studija (poslijediplomski ili doktorski studij).

Informacije o studijskom programu

Nositelj studija

Sveučilište Hercegovina, Fakultet društvenih znanosti dr. Milenka Brkića

Jezik na kojem se izvodi studijski program

Nastava na studijskom programu Socijalne pedagogije izvodi se na hrvatskom jeziku.

Trajanje studija

Drugi ciklus studija traje dvije godine (četiri semestra) i nosi 120 ECTS bodova (zajedno s prvim ciklusom ukupno 300 ECTS bodova).

Uvjeti upisa

Uvjet za upis na studij drugog ciklusa (diplomski/master studij) je završen prvi ciklus (preddiplomski studij) socijalne pedagogije ili srodnog studija.

Ukoliko prvi ciklus studija socijalne pedagogije nije završen na Sveučilištu Hercegovina potrebno je rješenje o akademskom priznavanju.

Cilj diplomskog studija socijalne pedagogije je omogućiti studentima stjecanje širokog raspona znanja, specifičnih profesionalnih vještina i općih kompetencija koje se mogu demonstrirati u svim područjima pedagoške djelatnosti. Osim toga, cilj drugog ciklusa studija socijalne pedagogije je osposobiti studente da samostalno teorijski mogu postaviti istraživački problem, te praktično pokazati istraživačke sposobnosti te:

  • Poznavanje razvojnih karakteristika pojedinca, individualnih razlika važnih za učenje, okruženja u kojem se uči i socijalne interakcije, poremećaja u ponašanju pojedinca, bio-psiho-socijalne strukture pojedinca kao osnove za razvoj poremećaja u ponašanju što uključuje i poznavanje delikata, delinkvenata, žrtava delinkventnog ponašanja, kriminaliteta kao društvene pojave, kao i reakcije društva na poremećaje u ponašanju,
  • Razumijevanja poremećaja u ponašanju, procesa stigmatizacije, marginalizacije, osobnog i socijalnog nasilja
  • Procjenjivanjapojedinca i socijalnog okruženja, potreba pojedinca i socijalne zajednice

Studij socijalne pedagogije osposobljava stručnjake za znanstveno-istraživački i praktičan rad na prevenciji, detekciji, procjeni, ranim intervencijama i tretmanu, procesuiranju i naknadnom staranju za djecu, mladež i odrasle osobe s rizikom za poremećaje ili s poremećajima u ponašanju, te njihovim socijalnim okruženjem, u funkciji odgoja, socijalizacije, rehabilitacije i socijalne integracije.

Na diplomskome studiju stječu se znanja koja mogu biti nediferencirana u području socijalne pedagogije ili kroz izborne predmete više praktički usmjerene u specifična područja. Uz obvezne predmete koji obuhvaćaju osnovna područja socijalne pedagogije, studenti mogu izabrati različite izborne predmete i time kreirati individualizirani kurikulum.

Uvjet za pristupanje obrani diplomskog ispita su položeni svi ispiti s diplomskog studija socijalne pedagogije

Mogućnosti zapošljavanja po završetku studija

Stečena znanja i okončanje diplomskog studija socijalne pedagogije omogućuju zapošljavanje u različitim sferama ljudskog djelovanja:

  • institucijama socijalne skrbi (centri za socijalnu skrb, domovi za odgoj djece i mladih, dječji domovi, savjetovališta)
  • institucijama pravosuđa (državna odvjetništva, sudovi, odgojni zavodi, kaznionice, zatvori)
  • institucijama odgoja i obrazovanja (predškolske ustanove, osnovne i srednje škole, đački domovi i različite institucije za provođenje slobodnoga vremena)
  • ustrojstvenim jedinicama Ministarstva unutarnjih poslova
  • institucijama u području zdravstva (dispanzeri, domovi zdravlja, bolnice, centri za mentalno zdravlje,psihijatrijske klinike, centri za ovisnost)
  • institucijama u lokalnoj zajednici (privatna praksa, obiteljski centri, nevladine organizacije…)

Usporedivost studijskog programa sa srodnim programima na VŠU u Bosni i Hercegovini i zemljama EU

Sveučilište Hercegovina, Fakultet društvenih znanosti Milenka Brkića, u skladu sa zahtjevima Bolonjske deklaracije, otvoren je za realizaciju ideje otvorenosti studija i studentske  pokretljivosti unutar Bosne i Hercegovine i u širem obrazovnom prostoru. Nastavni plan i program usuglašen je  s planovima i programima odgovarajućih europskih sveučilišta usklađenih s načelima Bolonjske deklaracije. Zbog suvremenoga pristupa planu i programu, oblicima nastave i znanstveno-istraživačkoj orijentaciji na studijskom programu Socijalne pedagogije osigurava se kvaliteta i istovrsnost studija  te je ovaj studijski program usporedivost sa sličnim programima u okruženju.

Studijski program Socijalne pedagogije je usmjeren na studenta, koji integrira temeljne znanosti, izvrsno obrazovanje, stručne standarde i etička načela te priprema studente za sve izazove što ih postavlja suvremena znanost. Među načinima za realizaciju ove ideje svakako posebno mjesto pripada zahtjevu da se studijska organizacija uskladi s preporukama Bolonjske deklaracije. Sve navedeno pravno je regulirano nizom bilateralnih ugovora u suradnji s domaćim i inozemnim institucijama.

Akademska titula i stručni naziv koji se stječe završetkom studijskog programa

Akademska titula i stručni naziv koji se stječe završetkom studijskog programa

Diplomski studij socijalne pedagogije organiziran je kao jednopredmetni studij. Završetkom diplomskog studija socijalne pedagogije stječe se akademski naziv: magistar/magistra (mag.) socijalne pedagogije s naznakom smjera.

Kontakti

SVEUČILIŠTE HERCEGOVINA

tel: +387 (36) 650 – 355

e-mail: info@hercegovina.edu.ba

FAKULTET DRUŠTVENIH ZNANOSTI DR. MILENKA BRKIĆA

tel: + 387 (36) 651 – 828 (Bijakovići)

tel: + 387 (36) 841 – 007 (Mostar)

e-mail: fdzmb@hercegovina.edu.ba

BROJ BANKOVNOG RAČUNA (UniCredit banka) 
Za uplate u BiH
3381202253753787(uplate u KM)
 
Za uplate iz inozemstva:

IBAN: BA393381204853754106 (uplate u KN ili EUR)

SWIFT: UNCRBA22

FAKULTET MEĐUNARODNIH ODNOSA I DIPLOMACIJE

tel: + 387 (36) 841 – 007

e-mail: fmod@hercegovina.edu.ba

Broj bankovnog računa: 5550000016281468 (Nova banka)

Akademska titula i stručni naziv koji se stječe završetkom studija

Akademska titula i stručni naziv koji se stječe završetkom studijskog programa

Po završetku diplomskog (master) studijskog programa socijalne pedagogije, stječe se zvanje magistra socijalne pedagogije (mag.) i stručni naziv magistar/magistra (master) socijalne pedagogije, s naznakom smjera.

Vijesti sa studija i nastave:

Međugorje Open 2024.

Međugorje Open 2024.

U prostorijama Fakulteta društvenih znanosti dr. Milenka Brkića, Sveučilište Hercegovina, u organizaciji Šahovskog kluba “Brotnjo” Čitluk u subotu 30. studenog 2024. godine održan je osmi po redu Međunarodni šahovski turnir „Međugorje Open 2024“. Načelnik Općine Čitluk gosp. Marin Radišić uz prigodan govor otvorio je osmi Međunarodni šahovski turnir „Međugorje Open 2024“. Predsjednik ŠK Brotnjo, gosp. Dragan Prskalo na početku međunarodnog turnira poželio je dobrodošlicu sudionicima i načelniku Općine Čitluk, te se zahvalio svim podupirateljima i domaćinu turnira. Na turniru je sudjelovalo 119 šahistica i šahista iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Mongolije.
Poziv za medije : Podržimo žrtve i preživjele u okviru kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“

Poziv za medije : Podržimo žrtve i preživjele u okviru kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“

TPO Fondacija, zajedno s partnerima UNIGEM projekta i u suradnji sa 19 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, najavljuje ovogodišnju kampanju “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” koja će trajati od 25. studenog/novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. prosinca/decembra, Dana ljudskih prava, simbolično povezujući borbu protiv rodno zasnovanog nasilja sa zaštitom osnovnihljudskih prava. Više informacija o samom pozivu možete pronaći ovdje.

Reklama:

Imate Pitanja ?

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart.