DIPLOMSKI STUDIJ DEFEKTOLOGIJE

  • Želite naučiti kako pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija?
  • Želite studirati uz kvalitetnu praksu?
  • Tražite vrhunske stručnjake od kojih ste spremni učiti?

Na pravom ste mjestu!

DOBRO DOŠLI …

Studij defektologije pri Sveučilištu Hercegovina temelji se na suvremenim, znanstveno utemeljenim defektologijskim spoznajama i preporučenim praksama djelovanja. Na ovom sveučilištu defektologija je organizirana kao jednopredmetni studij, kroz tri ciklusa studiranja: preddiplomski, diplomski i doktorski studij.

Informacije o studijskom programu

Nositelj studija

Sveučilište Hercegovina, Fakultet društvenih znanosti dr. Milenka Brkića

Adresa 1: Kraljice Mira 3A Bijakovići Međugorje

Adresa 2: Kneza M. Viševića Humskog, Mostar

Jezik na kojem se izvodi studijski program

Nastava na studijskom programu Defektologija izvodi se na hrvatskom engleskom jeziku.

Trajanje studija

Drugi ciklus studija traje dvije godine (četiri semestra) i nosi 120 ECTS bodova (zajedno s prvim ciklusom ukupno 300 ECTS bodova).

Uvjeti upisa

Uvjet za upis na studij drugog ciklusa (diplomski/master studij) je završen prvi ciklus (preddiplomski studij) defektologije ili srodnog studija.

Cilj diplomskog studija defektologije je omogućiti studentima stjecanje širokog raspona znanja, specifičnih profesionalnih vještina i općih kompetencija koje se mogu demonstrirati u svim područjima defektološke djelatnosti.

Osim toga, cilj drugog ciklusa defektologije je osposobiti studente za:

  • primjenu specifičnih odgojno obrazovnih metoda, postupaka oblika rada i načina edukacije i rehabilitacije osoba s teškoćama u razvoju
  • edukacijsko-rehabilitacijsku procjenu, pisanje nalaza i mišljenja te pravljenje individualnih edukacijsko-rehabilitacijskih programa za rad s osobama s teškoćama u razvoju
  • ranu detekciju, prevenciju, procjenu, dijagnostiku, rani tretman, rehabilitaciju i edukaciju djece i osoba s teškoćama u razvoju, s visokom razinom znanja iz ovih kolegija u teorijskom i praktičnom smislu
  • rad s djecom i drugim osobama s govorno – jezičnim poteškoćama iz više logopedskih subdisciplina ili oblasti (poremećaja glasa, disleksije, disgrafije, poremećaja sluha i slušanja, mucanja, logopedske dijagnostike, fonološki artikulacijskih poremećaja, razvojno jezičke poremećaja, govorom djece s autizmom, govorom osoba sa afazijom) i raznim teškoćama u socijalnoj integraciji (školska logopedija)

Praktičan rad u konkretnim institucijama omogućit će studentu da se upozna s različitim pristupima u radu, osobama, poteškoćama kao i stjecanju vještina i znanja da ovlada situacijom i u složenijim dešavanjima.

Uvjet za pristupanje obrani diplomskog ispita su položeni svi ispiti s diplomskog studija defektologije.

Mogućnosti zapošljavanja po završetku studija

Stečena znanja i okončanje diplomskog studija defektologije omogućuju zapošljavanje u različitim sferama ljudskog djelovanja:

  • Obrazovanje (osobni asistenti, stručni suradnici u nastavi) – specijalne škole, predškolske ustanove, osnovne i srednje škole, visokoškolske ustanove itd.
  • Edukacijsko – rehabilitacijske ustanove
  • Socijalne ustanove
  • Medicinske ustanove kao savjetnik za ranu intervenciju
  • Udruge za djecu sa poteškoćama u razvoju
  • Samostalna djelatnost

Usporedivost studijskog programa sa srodnim programima na VŠU u Bosni i Hercegovini i zemljama EU

 

Studij defektologije na Sveučilištu Hercegovina usklađen je sa strukturom studija preporučenom Bolonjskom deklaracijom te srodnim akreditiranim programima istog programa u BiH i okruženju. Nastavni plan i program usuglašen je  u najvećoj mjeri s planovima i programima odgovarajućih europskih sveučilišta usklađenih s načelima Bolonjske deklaracije. Zbog suvremenoga pristupa planu i programu, oblicima nastave i znanstveno-istraživačkoj orijentaciji na studijskom programu defektologije osigurava se kvaliteta i istovrsnost studija te je ovaj studijski program usporediv sa studijskim programima u BiH (Pedagoški fakultet, Sarajevo) i u regiji (Učiteljski fakultet, Zagreb i Učiteljski fakultet Beograd) prema nastavnim predmetima i sadržajima koji se u njima nalaze.

Studijski program defektologije integrira temeljne znanosti, izvrsno obrazovanje, stručne standarde i etička načela te priprema studente za sve izazove što ih postavlja suvremena znanost.

Akademska titula i stručni naziv koji se stječe završetkom studijskog programa

Akademska titula i stručni naziv koji se stječe završetkom studijskog programa

Završetkom diplomskog studija defektologije stječe se akademski naziv: magistar-ica defektologije, odgovarajućeg smjera.

Kontakti

SVEUČILIŠTE HERCEGOVINA

tel: +387 (36) 650 – 355

e-mail: info@hercegovina.edu.ba

FAKULTET DRUŠTVENIH ZNANOSTI DR. MILENKA BRKIĆA

tel: + 387 (36) 651 – 828 (Bijakovići)

tel: + 387 (36) 841 – 007 (Mostar)

e-mail: fdzmb@hercegovina.edu.ba

BROJ BANKOVNOG RAČUNA (UniCredit banka) 
Za uplate u BiH
3381202253753787(uplate u KM)
 
Za uplate iz inozemstva:

IBAN: BA393381204853754106 (uplate u KN ili EUR)

SWIFT: UNCRBA22

FAKULTET MEĐUNARODNIH ODNOSA I DIPLOMACIJE

tel: + 387 (36) 841 – 007

e-mail: fmod@hercegovina.edu.ba

Broj bankovnog računa: 5550000016281468 (Nova banka)

Akademska titula i stručni naziv koji se stječe završetkom studija

Akademska titula i stručni naziv koji se stječe završetkom studijskog programa

 

Po završetku diplomskog (master) studijskog programa defektologije, stječe se zvanje magistra defektologije (mag.) i stručni naziv magistar/magistra (master) defektologije, s naznakom smjera.

 

 

Vijesti sa studija i nastave:

Međugorje Open 2024.

Međugorje Open 2024.

U prostorijama Fakulteta društvenih znanosti dr. Milenka Brkića, Sveučilište Hercegovina, u organizaciji Šahovskog kluba “Brotnjo” Čitluk u subotu 30. studenog 2024. godine održan je osmi po redu Međunarodni šahovski turnir „Međugorje Open 2024“. Načelnik Općine Čitluk gosp. Marin Radišić uz prigodan govor otvorio je osmi Međunarodni šahovski turnir „Međugorje Open 2024“. Predsjednik ŠK Brotnjo, gosp. Dragan Prskalo na početku međunarodnog turnira poželio je dobrodošlicu sudionicima i načelniku Općine Čitluk, te se zahvalio svim podupirateljima i domaćinu turnira. Na turniru je sudjelovalo 119 šahistica i šahista iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Mongolije.
Poziv za medije : Podržimo žrtve i preživjele u okviru kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“

Poziv za medije : Podržimo žrtve i preživjele u okviru kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“

TPO Fondacija, zajedno s partnerima UNIGEM projekta i u suradnji sa 19 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, najavljuje ovogodišnju kampanju “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” koja će trajati od 25. studenog/novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. prosinca/decembra, Dana ljudskih prava, simbolično povezujući borbu protiv rodno zasnovanog nasilja sa zaštitom osnovnihljudskih prava. Više informacija o samom pozivu možete pronaći ovdje.

Reklama:

Imate Pitanja ?

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart.