Obavijest o upisu

Za upis je potrebno prijaviti se na Natječaj, popuniti obrasce i dostaviti dokumentaciju. Svi dokumenti koji se prilažu uz prijavu na Natječaj moraju biti izvornici ili ovjerene preslike.

Sveučilište Hercegovina je osnovano i upisano u nadležne registre krajem 2010. godine, a 2011. godine od Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i sporta HNK/Ž dobilo je rješenje (licencu) za rad. Nakon provedenih postupaka vanjskog vrednovanja, Sveučilište Hercegovina dobilo je Rješenje o akreditaciji i upisano je u Registar akreditiranih visokoškolskih ustanova pri Agenciji za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete u BiH.

Diplome stečene na Sveučilištu Hercegovina prepoznate su i priznate u Bosni i Hercegovini i diljem svijeta.

Cijena školarine:

Fakultet društvenih znanosti dr. Milenka Brkića:

Cijena školarine na I. ciklusu iznosi 1.800,00 BAM po semestru.

Cijena školarine na II. ciklusu iznosi 2.000,00 BAM po semestru.

Cijena školarine na III. ciklusu iznosi 3.000,00 BAM po semestru.

Fakultet međunarodnih odnosa i diplomacije:

Cijena školarine na I. ciklusu iznosi 2.000,00 BAM po semestru.

Cijena školarine na II. ciklusu iznosi 2.200,00 BAM po semestru.

Cijena školarine na III. ciklusu iznosi 3.000,00 BAM po semestru.

Uz školarinu, svi studenti plaćaju i ostale manje troškove (upisnina, obrana završnog rada, troškovi akademskog priznavanja i sl.) sukladno Odluci Upravnog vijeća Sveučilišta Hercegovina.

Studenti koji dobiju rješenje o akademskom priznavanju prethodnih kvalifikacija, mogu za priznata razdoblja ili priznate ispite na kolegijima biti oslobođeni plaćanja dijela školarine. Svaki fakultet nudi različite mogućnosti plaćanja troškova školarine i studija. Moguće je plaćanje u ratama.

Fakultet društvenih znanosti dr. Milenka Brkića nudi mogućnost plaćanja u dvije rate (na početku svakog semestra), u četiri rate (u listopadu, prosincu, ožujku i lipnju), do najviše 12 rata (mjesečno).

Na Fakultetu društvenih znanosti dr. Milenka Brkića, na prvom i drugom ciklusu studija, prvih 10 upisanih studenata na svakome od sljedećih studijskih programa dobiva godišnju stipendiju u iznosu 1.000,00 BAM po godini studija prije apsolventskog staža (ili max. ukupno 3.000,00 BAM na preddiplomskom, odnosno 2.000,00 BAM na diplomskom studiju) u vidu umanjenja troškova školarine:

• Menadžment i javna uprava
  • Sociologija i politologija
  • Informatika i komunikologija
  • Turizam
  • Ekologija i zaštita okoliša

Postoje i drugi natječaji za stipendije, na koje se studenti mogu prijaviti.

Na Sveučilištu Hercegovina moguće je studirati na tri načina. Zakon o visokom obrazovanju u HNK/Ž u čl. 98. način studiranja definira na sljedeći način: „Visoko obrazovanje može se stjecati redovito, izvanredno, učenjem na daljinu ili kombiniranjem ova tri načina studiranja, na način utvrđen statutom“.

Uvjeti i kriteriji upisa na studij:

Pravo upisa, pod jednakim uvjetima, imaju državljani Bosne i Hercegovine i strani državljani. Kandidati koji nisu završili školovanje u Bosni i Hercegovini, imaju pravo upisa i prije izvršene nostrifikacije, odnosno ekvivalencije, ali su dužni dostaviti dokaz o započetome procesu priznavanja ili nostrifikacije svjedodžbe ili diplome.

Uz prijavnicu za upis (koja se preuzima u studentskoj referadi ili na internetskoj stranici Sveučilišta) potrebno je dostaviti:

1. Kratki životopis,

2. Rodni list (izvod iz matične knjige rođenih),

3. Liječničko uvjerenje,

4. Uplatnicu od 100 BAM na bankovni račun fakulteta, a

a) Kandidati za preddiplomske studije (I. ciklus) trebaju dodati i originale ili ovjerene preslike sva četiri razreda srednje škole i maturalne svjedodžbe,

b) Kandidati za diplomske/magistarske (master) studije (II. ciklus) trebaju dodati i original ili ovjerenu presliku diplome na temelju koje se upisuju,

c) Kandidadti za poslijediplomske/doktorske studije (III. ciklus) trebaju dodati i original ili ovjerenu presliku diplome na temelju koje se upisuju.

Kandidati koji su već studirali ili studiraju na drugoj visokoškolskoj ustanovi a žele se upisati na neki od navedenih studija, uz navedene dokumente trebaju dostaviti i dokumente o prethodno završenim ciklusima ili razdobljima studija (ispisnicu, potvrdu o položenim ispitima ili sl.).

Za sva dodatna pitanja i informacije, zainteresirani se mogu obratiti na e-mail adresu: studentska.fdzmb@hercegovina.edu.ba ili na studentska.fmod@hercegovina.edu.ba. Informacije se mogu dobiti i putem telefona: 036/650-355(FDZMB) ili 036/327-808(FMOD).

FAKULTET DRUŠTVENIH ZNANOSTI DR. MILENKA BRKIĆA

PRVI (I.) CIKLUS, PREDDIPLOMSKI STUDIJ U TRAJANJU OD TRI GODINE ILI 180 ECTS BODOVA, VODI DO AKADEMSKOG ZVANJA PRVOSTUPNIKA (BACHELOR) ODGOVARAJUĆEG STUDIJA I SMJERA.

STUDIJSKI PROGRAM PREDŠKOLSKI ODGOJ

Smjer: Turizam i ekologija

Smjer: Turizam i rekreacija

Smjer: Ekologija i zaštita okoliša